مقدمه

روایت یک قطره نیست، یک چشمه نیست، حتی یک رود نیست، یک دریاست که همیشه جاریست!
و تا این دریا جریان دارد، مسیرِ رفتن، زلال است.
روایت، نور است و تا این نورافشاتی نباشد، مسیر روشن نیست! آن هم روایت‌گری ستاره‌ها که می‌شود؛ «وَبِالنَّجْمِ هُمْ یَهْتَدُونَ» و دیگر با این ستاره‌ها می‌توان راه را پیدا کرد …
هیچ واقعه‌ای بی‌نیاز از روایت نیست و هیچ روایتی هم بی‌نیار از واقعه! هم وقایع و حوادث، روایت را می‌سازند و هم روایت، قدرت ساختنِ وقایع و حوادث را دارد. از این رهگذر است که ما محتاجیم به «روایتِ صادقانه‌ی وقایع» و امروز شاید بتوان گفت: فراگیرترین و مستمرترین جنگ، «جنگِ روایت-هاست» ! جنگ ناموزون و خطرناکی که کاذب را صادق و باطل را حقیقت جلوه می‌دهد!
لذا برگِ برنده در دست آن جبهه‌ای است که حتی پس از فتح و پیروزی در جنگ‌ها، تا روایت فتح و پیروزی را هم تمام نکرده، معرکه را پایان یافته نپندارد … از این روست که یک رزمنده پس از اینکه اسلحه را بر زمین گذاشت فورا باید قلم را بالا بگیرد و بنان یا بیانش را برای ثبت و ضبظ جزئیات ماجرا، به حرکت درآورد وگرنه دشمن غدار، نبرد باخته را به پیروزی مبدل می‌کند!
از طرفی دیگر روایت گذشته و حال، سهم زیادی در ساختنِ روایت آینده دارد، پیرِ ما در بیانیه‌ی گام دوم چه دقیق فرمودند که؛
«برای برداشتن گامهای استوار در آینده، باید گذشته را درست شناخت و از تجربه‌ها درس گرفت؛ اگر از این راهبرد غفلت شود، دروغها به جای حقیقت خواهند نشست و آینده مورد تهدیدهای ناشناخته قرار خواهد گرفت. دشمنان انقلاب با انگیزه‌ای قوی، تحریف و دروغ‌پردازی درباره‌ی گذشته و حتّی زمان حال را دنبال میکنند و از پول و همه‌ی ابزارها برای آن بهره میگیرند. رهزنان فکر و عقیده و آگاهی بسیارند؛ حقیقت را از دشمن و پیاده‌نظامش نمیتوان شنید.»

اهداف

با ذکر این مقدمه، بنیاد روایت حیات طیبه برای خود رسالت‌هایی قائل است؛
۱. استخراجِ فن‌آوری پردازش داده‌های مربوط به جهاد و شهادت متناسب با زمینه و زمانه‌ی کنونی و به روز رسانی آن‌ها
۲. ارائه‌ی نظام تولید محتوا
۳. شبکه‌سازی راویان
۴. جریان‌سازی روایت
۵. تشکیل بانک جامع داده‌ها و خاطرات شهدا جهت بهره‌برداری راویان کشور
۶. تولید محتوای روایتگری‌های حاج حسین یکتا
۷. نهضت کتابخوانی شهدا

برنامه‌ها

1. برگزاری ویژه‌برنامه‌ی «بله برون» در شلمچه و پوشش محتوایی آن: این برنامه هر سال در شلمچه و در اسفندماه به مدت ۵تا۷ شب برگزار می‌شود، این برنامه با استقبال پرشور جوانان همراه است و از شبکه‌های سیما هم پوشش داده می‌شود.
۲. برگزاری ویژه‌برنامه‌ی «شبهای پرستاره» در ایام هفته‌ی دفاع مقدس: مدت سه سال است که این برنامه در هفته‌ی دفاع مقدس به مدت ۳تا۵ شب برگزار می‌گردد، برنامه‌ی ۹۸ و ۹۹ در گلزار شهدای تهران و برنامه‌ ۱۴۰۰ بناست ان‌‌شاالله در گلزار شهدای قم برگزار شود. این برنامه هم از شبکه‌های سیما پوشش مستقیم و غیرمسقیم داده می‌شود.
۳. برگزاری ویژه‌برنامه‌ی «شبهای پرستاره» ‌ی استانی در طول سال: این برنامه به حسب شرایط جوی هر فصل به صورت فصلانه در هر استان برگزار می‌شود و امتداد همان شبهای پرستاره در استانها و در طول سال است.
۴. روایت مقاومت: روایت مقاومت در مناطق عملیاتی سوریه، لبنان و عراق که کارویژه‌ی آن روایت مقاومت در منظقه است.
۵. روایت اصناف: روایت تخصصی اصناف مختلف به تفکیک، مثلا روایت شهدای صنف دانشجو برای دانشجویان، رانندگان، پرستاران و پزشکان و …
۶. روایت بحران: پوشش توصیفی؛ تحلیلی و خبری بحرانهایی مانند سیل، زلزله و … به حسب ماموریتی که وجود دارد.